Ректор інституту

Тріпак Мар’ян Миколайович

 

    Заслужений працівник освіти України,
кандидат економічних наук, доцент, професор кафедри інституту
ректор НРЗВО “Кам’янець-Подільський державний інститут”

  

    Народився 22 березня 1975 року в селі Котелеве Новоселицького району Чернівецької області в сім’ї робітників.

   Мар’ян Тріпак – провідний науковець, кризис-менеджер, успішний менеджер у галузі вищої освіти, керівник високого рівня професіоналізму, ініціативний лідер трудового колективу, який очолює, креативний й талановитий педагог, високоосвічена культурна особистість.

   З листопада 2015 року обіймає посаду директора Подільського спеціального навчально-реабілітаційного соціально-економічного коледжу (підстава: наказ МОН України від 05.11.2015 року № 556-К).

     У свій час Мар’ян Тріпак обіймав посади:

 • бухгалтера по витратних розрахунках, заступника головного бухгалтера агрофірми «Маяк» Новоселицького району Чернівецької області;
 • спеціаліста І категорії, головного спеціаліста, начальника відділу доходів Новоселицького районного фінансового управління Чернівецької облдержадміністрації;
 • старшого викладача, доцента кафедри фінансів Тернопільського національного економічного університету (ТНЕУ);
 • завідувача відділу післядипломної освіти та підвищення кваліфікації, заступника декана факультету довузівської, післядипломної та магістерської підготовки Тернопільського національного економічного університету;
 • директора Кримського навчально-наукового інституту економіки, управління та туризму Тернопільського національного економічного університету;
 • в.о. директора Коледжу економіки, права та інформаційних технологій Тернопільського національного економічного університету.

    Загальний стаж трудової діяльності – 26 років. Стаж педагогічної роботи у вищих закладах освіти – 20 років.

     З липня 2008 року по червень 2011 року – координатор президентської програми «Українська ініціатива», яка налагоджувала дієву співпрацю щодо навчання, перепідготовки, стажування за кордоном підприємців Західного регіону та АР Крим. Дев’ять університетів України, у тому числі і ТНЕУ здійснювали перепідготовку управлінських кадрів підприємництва за цією Програмою. За координаторства Мар’яна Миколайовича ТНЕУ з сьомого місця вийшло на перше, по кількістю слухачів перепідготовки і стажування в Німеччині. Такий результат спромігся через розширення даної Програми через усі віддаленні підрозділи Тернопільського національного економічного університету (Вінницький інститут, Нововолинський факультет, Кримський НКЦ, Свалявське НКЦ, Рівненське НКЦ, Луцьке НКЦ, Кам’янець-Подільське НКЦ).

    Особливо значимі результати діяльності Мар’яна Тріпака на посаді директора Кримського навчально-наукового інституту економіки, управління та туризму Тернопільського національного економічного університету.

    За короткий період часу з навчально-консультативного пункту Тернопільського національного економічного університету був відкритий інститут та збільшився контингент студентів втричі. Кримський інститут за період директорства Тріпака М.М. став основним вузом в АР Крим для підвищення кваліфікації та перепідготовки державних службовців з викладанням українською мовою. Найважливіше зазначаємо, що Мар’ян Миколайович проявив себе як кризис-менеджер у 2013-2014 рр., саме коли розвивалися події анексії АР Крим з боку російської агресії в Україні. Всі українські вузи в АР Крим сепаратиська кримська влада почала захоплювати і переманювати всіх студентів у так званий федеральний університет у м. Сімферополі. Незважаючи на великий тиск з боку сепаратистів, всі студенти були переведені на відповідні факультети Тернопільського національного економічного університету, що дало змогу продовжити Державну атестацію до 31 травня 2014 року. Більше того, до 31 травня 2014 року над Кримським інститутом майорів наш синьо-жовтий український прапор і надалі проводилась проукраїнська робота. Для того, щоб сепаратисти заспокоїлись, директором інституту було прийнято таємне рішення надати в м. Сімферополь списки студентів, які давно закінчили вуз (замість існуючого контингенту). Директором інституту особисто проводилась допомога нашим військовим кораблям (продуктами харчування, одягом, тощо): корвету «Хмельницький», корвету «Тернопіль», «Черкаси», «Славутич» , «Сагайдачний» та інші, оскільки командири цих кораблів були слухачами магістратури інституту. На жаль не всі командири цих кораблів виявились патріотами нашої країни.
    З гордістю можемо стверджувати, що Мар’яну Миколайовичу вдалось провести Державну атестацію при дуже складній ситуації, що в процесі дозволило, можливо єдиному з вузів в АР Криму вручити 176 українських дипломів «Магістра», «Спеціаліста» і «Бакалавра». Не мало важливо, що директору інституту, на той час, вдалось розрахувати по заробітній платі усіх своїх підлеглих працівників і викладачів, при блокуванні всієї банківської системи в АР Крим. А також, 95% відсотків всіх коштів, що сплатили студенти за навчання були перевезені ним особисто у головну бухгалтерію Тернопільського національного економічного університету. Все майно інституту і архів збережено і перевезено на склади у про-українсько-налаштованих патріотів. Було багато погроз директору спочатку (вересень-грудень 2013) з боку так званих «антимайданівців», а потім (з січня 2014 року) і сепаратистів, які постійно переманювали на свій бік… обіцявши посади, квартири, приватний інститут тощо. Тріпак М.М. не зламався і обрав єдино-правильний шлях бути українцем і патріотом своєї країни, робити і творити на благо українського народу.

    Отже, спогади про події у Криму та глибоке усвідомлення свого обов’язку як громадянина України сприяли заснуванню (уже у Подільському спеціальному навчально-реабілітаційному соціально-економічному коледжі) Калинової алеї Слави у пам’ять про героїв, які виконували в зоні проведення антитерористичної операції військовий обов’язок по захисту територіальної цілісності України та Небесної сотні (квітень 2017 року). Встановлена меморіальна дошка майору Роману Наглюку, який загинув в АТО.
    З липня 2014 року по червень 2015 – в.о. директора коледжу економіки, права та інформаційних технологій Тернопільського національного економічного університету. Не легкий етап управління припав саме в цьому коледжі. Отримавши в підпорядкування коледж, який знаходиться територіально в м. Калуш Івано-Франківської області, де проходила відповідна реструктуризація Калуського коледжу і поділ його студентів і державного майна між ТНЕУ і вузом м. Івано-Франківська відповідно до наказу МОН України. А також за коледжем числилась заборгованість по зарплаті і стипендії в розмірі 500 тис.грн. у розрізі спеціального і загального фондів кошторису Калуського коледжу економіки, права та інформаційних технологій. За декілька місяців роботи Мар’яном Миколайовичем розроблено і затверджено МОН України і ректоратом Тернопільського національного економічного університету всі необхідні документи для діяльності коледжу вже в м.Тернопіль. Проведено підбір кваліфікованих кадрів і викладачів для ефективної діяльності Коледжу економіки, права та інформаційних технологій Тернопільського національного економічного університету. І основне – погашена заборгованість по заробітній платі та стипендії студентам, яка виникла по недбалості та неправильному перерозподілі бюджетних ресурсів попереднього керівника коледжу та головного бухгалтера.

     Особливо вагомими та ефективними є результати трудової діяльності Мар’яна Миколайовича на посаді директора Подільського спеціального навчально-реабілітаційного соціально-економічного коледжу. За досить незначний час вдалося досягти принципово нових змін у життєдіяльності коледжу – провадження своєї діяльності у вищій та передвищій освіті. Життєве кредо директора коледжу «Жити – означає працювати. Праця на благо інших є справжнім життям людини» сприяли реалізації стратегічних задумів та планів щодо визначення перспектив розвитку коледжу.

1366881994_3
1366881933_img_6202

    Тріпак М.М. автор більш 80 публікацій, з яких більше 60 – наукових. Є співавтором п’ятьох монографій, двох підручників та семи навчальних посібників для студентів вищих навчальних закладів рекомендованих МОН України (гриф МОНУ). Біля 50 наукових робіт у провідних фахових виданнях України. Основні праці: 

 • підручники «Фінанси», «Бюджетна система» за редакцією С.І.Юрія із грифом Міністерства освіти і науки України у співавторстві;
 • колективні монографії за редакцією О.П.Кириленко: «Бюджетна політика у контексті стратегії соціально-економічного розвитку України», «Модернізація місцевих фінансів України в умовах економічних і соціальних трансформацій», «Розвиток особистих селянських господарств в системі національної економіки» у співавторстві, «Забезпечення конкурентоспроможного розвитку галузі свинарства»;
 • одноосібна монографія «Психологічні умови фінансово-економічної діяльності інклюзивних інституцій»;
 • навчально-методичні посібники із грифом Міністерства освіти і науки України – «Бюджетна система. Вишкіл студії», Вишкіл студії «Фінанси», «Соціальне управління: теорія і практика», «Вишкіл-практикум» по підготовці бакалаврських та переддипломних проектів» у співавторстві;
 • одноосібні навчально-методичні посібники: «Моніторинг ділових ігор у сфері фінансів», «Бюджетна політика та бюджетне планування», «Аналіз виконання бюджетів та контроль за дотриманням бюджетного законодавства», «Фінанси», «Ділові ігри для управлінських кадрів сфери підприємництва», «Бюджетна система та бюджетний процес», «Ділові ігри», «Психологія фінансів».

    Нагороди:
    Указом Президента України П.Порошенка присвоєно Тріпаку М.М. «Заслужений працівник освіти України».
    Нагороджений почесним знаком «За розвиток соціального партнерства» Федерації профспілок України.
   Був визнаний Людиною року 2016 р. у номінації «За суспільну активність» Хмельницькою обласною організації профспілки працівників соціальної сфери України.
   Мар’ян Миколайович нагороджений Почесними грамотами Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Тернопільського національного економічного університету, Фороської селищної ради (АР Крим), Ялтинської міської ради (АР Крим).
   На посаді директора коледжу нагороджений грамотами Департаменту освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації, Хмельницької обласної ради, Центральної Ради профспілки працівників соціальної сфери Хмельницької області, Республіканського центру з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт» Хмельницької області, виконавчого комітету Кам’янець-Подільської міської ради, подяка народного депутата України В. Мельниченка.

Нагороджений відзнакою (орден) «За заслуги перед міською громадою», диплом №112,  березень 2020 рік.

Translate