Історичний нарис
про Навчально-реабілітаційний заклад вищої освіти “Кам’янець-Подільський державний інститут”
(Подільський спеціальний навчально-реабілітаційний
соціально-економічний коледж)
Жити – означає працювати.
Праця на благо інших є справжнім життям людини.
Вольтер
1971-1972
У вересні 1971 року до закладу освіти зараховано 60 студентів на спеціальність «Економіка і організація сільськогосподарського виробництва» та 60 студентів на спеціальність «Економіка і організація побутового обслуговування». З числа студентів сформовано 4 академічних групи.
Розпочинався перший історичний для технікуму-інтернату 1971-1972 навчальний рік.
Роки становлення як завжди не з легких, вимагають напруженої та відповідальної роботи.
1971 рік
1980-1986 роки
У період з 1980 року по грудень 1986 очолював колектив технікуму-інтернату директор Іван Слободян.
Він продовжив роботу по зміцненню матеріально-технічної бази навчального закладу, приділяв увагу підвищенню якості підготовки молодших спеціалістів.
З 1981 року технікум змінив специфіку підготовки спеціалістів і здійснив набір студентів на спеціальності «Економіка і планування в галузях народного господарства (системи «Бухгалтерський облік, контроль і аналіз господарської діяльності (системи АПК)».
1986 рік
У 1986 році на посаду директора навчального закладу призначено Віктора Цопу, Заслуженого працівника освіти України, людину неабияких організаторських здібностей, високопрофесійну, з розвиненим почуттям всього нового.
З початку 90-х навчальний заклад набуває позитивної динаміки у всіх сферах життєдіяльності. Колектив працює відповідально, напружено, ініціативно, наполегливо, творчо.
З середини 90-х років в незалежній Україні активно розвивається соціальна роботи як окрема галузь науки соціології. Технікум-інтернат розпочинає роботу щодо ліцензування спеціальності «Соціальна робота». Уже з 2002 року здійснює підготовку молодших спеціалістів за цією спеціальністю. Перший випуск дипломованих фахівців – соціальний працівників проведено у 2005 році. При цьому заклад освіти продовжує незмінно готувати спеціалістів для економіки України – бухгалтерів та економістів.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 року № 1911-р «Деякі питання управління вищими навчальними закладами», наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 27 грудня 2011 року № 1532 «Про передачу вищих навчальних закладів із сфери управління Мінсоцполітики до сфери управління МОНмолодьспорту» технікум-інтернат з 01 січня 2012 року передано зі сфери управління Міністерства праці та соціальної політики України в підпорядкування Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України.
2015 рік
У червні 2015 року на посаду директора технікуму-інтернату призначено Мар’яна Тріпака, Заслуженого працівника освіти України, кандидата економічних наук, доцента.
Мар’ян Тріпак – провідний науковець, успішний менеджер у галузі освіти, керівник високого рівня професіоналізму, ініціативний лідер трудового колективу, який очолює, креативний й талановитий педагог, високоосвічена культурна особистість.
Завдяки його особистим вмінням бачити стратегію та прогнозувати розвиток коледжу, готовності до змін, ґрунтовній обізнаності із методичними основами, теорією й практикою організації освітнього процесу вдалося досягни принципово нових змін у життєдіяльності технікуму-інтернату.
З 2016 року заклад вищої освіти продовжив свою історію у якісно новому форматі… Наступні перетворення стали важливими «цеглинами в фундаменті» коледжу!
Вересень 2016 року
Листопад 2016 року
Змінено статус Кам’янець-Подільського планово-економічного технікуму-інтернату, його перейменовано у Подільський спеціальний навчально-реабілітаційний соціально-економічний коледж (підстава: наказ Міністерства освіти і науки України від 29.11. 2016 року № 1434 «Про перейменування Кам’янець-Подільського планово-економічного технікуму-інтернат»).
У лютому 2017 року
Відповідним наказом МОН України затверджено Статут Подільського коледжу, статутні положення якого дозволи різко змінити структуру закладу освіти, Умови вступу до коледжу, визначено принципово новий перелік дорадчих та робочих органів. Успішно запрацювали Наглядова рада, Вчена рада; створено чотири випускових кафедри (кафедра соціальної роботи та психології, кафедра фінансів, економіки та економічної кібернетики, кафедра обліку і оподаткування, кафедра інформаційної діяльності, документознавства і фундаментальних дисциплін. Розпочинає функціонувати навчально-реабілітаційний відділ, основним завданням якого є реабілітація студентів з інвалідністю за напрямами: трудова, соціальна, освітня, спортивно-фізкультурна.
Лютий 2017 року – червень 2019 року
Активна робота щодо ліцензування спеціальностей на рівнях вищої освіти «Початковий (короткий цикл)», «Перший (бакалаврський)».
Сьогодні Подільському коледжу надано право провадити освітню діяльністю у сфері вищої та фахової передвищої освіти. Зокрема:
• за ОПС «Фаховий молодший бакалавр» зі спеціальностей 051 «Економіка», 071 «Облік і оподаткування», 231 «Соціальна робота»;
• за ОС «Молодший бакалавр» зі спеціальності 071 «Облік і оподаткування», 231 «Соціальна робота»;
• за ОС «Бакалавр» зі спеціальностей 051 «Економіка», 053 «Психологія», 071 «Облік і оподаткування», 071 «Фінанси, банківська справа та страхування», 231 «Соціальна робота».
Жовтень 2019 року
Став визначальним у долі Подільського спеціального навчально-реабілітаційного соціально-економічного коледжу. Він єдиний коледж в Україні, який утвердився у вищій освіті.
За рішенням Трудового колективу було створено структурний підрозділ Фаховий коледж Подільського спеціального навчально-реабілітаційного соціально-економічного коледжу.
2016-2020 роки
Роки грандіозних змін та розвитку матеріально-технічної бази, створення безбар’єрних освітнього середовища та соціальної інфраструктури для вихованців коледжу. Лише окремі фрагменти: введено в дію спортивно-оздоровчу базу, навчальні аудиторії для студентів, які переміщаються на візках, 2 кабінети інформаційних технологій навчання, перехідну галерею (довжиною 70 м) між навчальним корпусом та гуртожитком забезпечує комфортний, особливо в осінньо-зимовий період, доступ в коледж студентів з інвалідністю, яку обладнано як обладнано картинну галерею, реконструйовано спортивну та актову залу. Також працює табір відпочинку «Надія» у с. Суржа, облаштовано зону відпочинку «Літній театр», облаштований фонтаном, встановлено лави-гойдалки, побудовано літні альтанки.
Останні роки діяльності коледжу
Це результативна та ефективна активізація науково-дослідної роботи студентів та педагогів коледжу. Так, в рамках цієї діяльності щороку у квітні на базі коледжу проводиться Міжнародна науково-практична конференція «Інновації партнерської взаємодії освіти, економіки та соціального захисту в умовах інклюзії та прагматичної реабілітації соціуму». Співорганізаторами конференції виступили Вроцлавський економічний університет (м. Вроцлав, Польща) та Вища школа економії і інновацій в Любліні (м. Люблін, Польща), Університет Економіки в Бидгощі (Польща), Люблінський католицький університет Івана Павла ІІ (Польща), Державна вища Східноєвропеська школа (Перемишль, Польща), Південночеський університет в Чеське Будейовіце (Чехія), Технічний університет у Кошице (Словаччина), Батумський державний університет ім. Шота Руставелі (Грузія).
Особлива увага приділяється розвитку студентської наукової роботи, постійно проводяться наукові, науково-практичні семінари, тренінги, симпозіуми. Так, у 2019 було проведено I Міжнародну наукову студентську конференцію «Молодь і науковий прогрес у соціально-економічному та освітньому просторі суспільства».
У 2018 році в Подільському спеціальному навчально-реабілітаційному соціально-економічному коледжі засновано науковий журнал «Вектор Поділля», а у 2018 році журналу «Вектор Поділля» присвоєно міжнародний номер ISSN. Програмними цілями наукового журналу «Вектор Поділля» є пошук рішень з актуальних проблем сучасної економічної науки, освіти та соціальної реабілітації в умовах інклюзії. З січня 2020 року у коледжі працює відділ наукової, інноваційної та міжнародної діяльності.
Якісно оновлено педагогічний колектив. Із загальної кількості науково-педагогічних працівників (55 викладачів) понад 60% викладачів мають наукові ступені та звання, в тому числі: один – доктор наук (Скрипник А.Ю.), один – професор (Мех Я.В.); один викладач – Заслужений працівник освіти України (Тріпак М.М.); понад 10% педагогів мають педагогічне звання «Викладач-методист»; запатентовано винахід, у групу винахідників входить Киселюк М. П.; один викладач коледжу (Гуменюк І.Л.) отримала рівень В2 з англійської мови на базі Європейського соціо-технічного університету та відповідний сертифікат (Level B2, Cambrige English Language Assement).
Педагогічний колектив сьогодні – сплав енергії, досвіду, креативності, творчості, педагогічних інновацій.
Історія коледжу багата долями талановитих, обдарованих студенів. Впевнено цементують та скріплюють поміж собою «цеглини історії» переможці фінальних етапів Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка (Тетяна Лех, Анна Таран). Студенти коледжу беруть участь у різних мистецьких фестивалях та конкурсах. У 2019 році в Подільському коледжі для творчо обдарованої молоді закладу та популяризації її досягнень в різних сферах діяльності започатковано фестиваль-конкурс «ПОДІЛЬСЬКА ЛІРА – 2019». Засновником та організатором Фестивалю є дирекція закладу, Студентська рада та представники з числа студентів Первинної профспілкової організації профспілки працівників соціальної сфери України, працівників навчального закладу.
Особливою гордістю коледжу є чемпіони Паралімпійських ігор у Греції та Китаї, у 2012 році – срібними призери Паралімпійських ігор у Лондоні, у 2016 році – чемпіонами Паралімпійських ігор у Бразилії, чемпіони України з футболу (Тарас Дутко, Віталій Трушев, Денис Пономарьов, Володимир Антонюк), призери Міжнародних турнірів з волейболу сидячи, члени параолімпійської збірної команди України з волейболу сидячи (Кароліна Дімітришена, Анастасія Владичинська, Катерина Ільчук), Чемпіони України з легкої атлетики (Олександр Глібка та Дмитро Шварчевський).
Досягнення вихованців коледжу доводять – тут здобувають вищу освіту ЛЮДИ НЕОБМЕЖЕНИХ МОЖЛИВОСТЕЙ, які попри інвалідність зуміли досягти визначних успіхів у навчанні, спорті, науці, мистецтві.
За майже 50 років діяльності Подільський коледж перетворився із спеціалізованого закладу освіти для дітей з інвалідністю в конкурентоздатний сучасний заклад вищої освіти, де здобули освіту біля 5000 молодих людей.
Випускники коледжу є конкурентоспроможними та користуються попитом на ринку праці, про що свідчать схвальні відгуки роботодавців та показники працевлаштування.
Ми амбітні і впевнені у собі!
Не обираємо легких шляхів!
Міркуємо, зважуємо, оцінюємо, плануємо, вирішуємо і, найголовніше, віримо! Віримо у власне майбутнє, яке множить власну силу з минулого…
Спільними зусиллями трудового колективу та студентів Подільський колеж продовжує творити свою історію, … історію якісної вищої освіти, щасливого і заможного майбутнього своїх вихованців.
Травень 2021 р.
12.05.2021 р. Кабінетом Міністрів України було оприлюднено розпорядження № 498-р «Про створення Навчально-реабілітаційного закладу вищої освіти «Кам’янець-Подільський державний інститут». Створений інститут, що віднесений до сфери управління Міністерства освіти і науки України.
Серпень 2021 р.
У серпні 2021 р. отримано Наказ МОН України від 04.08.2021р. № 886 «Про утворення Навчально-реабілітаційного закладу вищої освіти «Кам’янець-Подільський державний інститут»». У вересні 2021 р. розпочато реорганізацію Подільського спеціального навчально-реабілітаційного соціально-економічного коледжу (Наказ МОН України від 13 вересня 2021р. № 979).
Грудень 2021 р.
Рішенням Вченої ради НРЗВО «Кам’янець-Подільський державний інститут» (протокол від 01.12.2021р., №1) започатковано діяльність Відокремленого структурного підрозділу Кам’янець-Подільський фаховий коледж НРЗВО «Кам’янець-Подільський державний інститут», який зареєстрований у реєстрі ЄДРПО 22 грудня 2021 року.
Лютий 2022 р.
Одним із пріоритетних напрямків діяльності НРЗВО «Кам’янець-Подільський державний інститут» з 24 лютого 2022 року є допомога захисникам територіальної цілісності України, військовослужбовцям та територіальної оборони. З початку кровавої російсько-української війни колектив ЗВО одним з перших долучився до волонтерської ініціативи і допомоги захисникам України, територіальної оборони, а також внутрішньо переміщеним особам, надавши їм тимчасове житло, серед яких – сім’ї з неповнолітніми дітьми віком від 1,5 місяців та особи з інвалідністю. Колектив закладу в рамках волонтерської діяльності надав допомогу Кам’янець-Подільській районній раді, Кам’янець-Подільській міській раді та здійснює активну комунікацію в контексті благодійної та волонтерської діяльності, яка спрямована на допомогу захисникам України та внутрішньо переміщеним особам.
Червень 2022 р.
У 2022 році заклад вищої освіти започатковує навчання за другим (магістерським) рівнем (Наказ МОН від 03.06.2022 № 100-л). Галузь знань: 28 Публічне управління та адміністрування, спеціальність: 281 Публічне управління та адміністрування
Жовтень 2022 р.
12.10.2022 відбулися вибори ректора НРЗВО «Кам’янець-Подільський державний інститут», на яких перемогу здобув Тріпак М.М., заслужений працівник освіти України, кандидат економічних наук, доцент, професор кафедри інституту.
Лютий 2023 р.
Шляхом реорганізації навчально-наукового інституту інформаційної та соціо-економічної діяльності, на його базі утворюються навчально-науковий інститут економіки, управління та діджиталізації та навчально-науковий інститут соціо-психологічної діяльності та реабілітації
Червень 2023 р.
З метою започаткування навчально-виробничої, реабілітаційної та господарської діяльності, а також з метою оздоровлення та реабілітації учасників бойових дій, внутрішньо переміщених осіб, осіб з інвалідністю, здобувачів освіти створюється інклюзивний центр «Надія» Навчально-реабілітаційного закладу вищої освіти «Кам’янець-Подільський державний інститут» (с. Суржа).
У 2023 році заклад вищої освіти розширює обсяг навчання за другим (магістерським) рівнем (Наказ МОН від 13.03.2023 № 86-л).
Серпень 2023 р.
У складі НРЗВО «Кам’янець-Подільський державний інститут» створюються 2 факультети:
- Факультет економіки, управління та діджитилізації
- Факультет соціо-психологічної діяльності, реабілітації та професійної освіти
Таким чином, у складі факультету економіки, управління та діджитилізації функціонують такі кафедри:
- Кафедра публічного управління, менеджменту та інклюзивної економіки
- Кафедра цифрових, освітніх та соціо-економічних технологій
- Кафедра фінансів, обліку та оподаткування імені С. Юрія
У складі факультету соціо-психологічної діяльності, реабілітації та професійної освіти функціонують такі кафедри:
- Кафедра соціальної роботи, психології та соціокультурної діяльності ім. Т. Сосновської
- Кафедра інклюзивної освіти, реабілітації та гуманітарних наук
- Кафедра професійної та спеціальної освіти
Січень 2024 р.
НРЗВО «Кам’янець-Подільський державний інститут» долучається до реалізації упродовж 2024-2025 років пілотного проєкту з утворення та функціонування центрів підтримки студентів, започаткування діяльності яких у ЗВО передбачено пунктом 109 Плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 372. (лист МОН №1/266-24 від 05.01.2024.)