Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу

Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу

26 квітня виповнюється 34 роки, як сталася аварія на Чорнобильській атомній електростанції. Внаслідок вибуху на 4-му енергоблоці в атмосферу потрапили 11 тонн ядерного палива. Дія радіації поширилася на територію у 200 000 квадратних кілометрів. Білоруська письменниця, Нобелівська лауреатка Світлана Алексієвич назвала Чорнобиль “катастрофою часу”, після якої уявлення про минуле, майбутнє, простір втратили попереднє значення: “Досі користуємося старими словами: “далеко-близько”, “свої-чужі”… Але що означає далеко й близько після Чорнобиля, коли вже на четверту добу чорнобильські хмари пливли над Африкою й Китаєм?”

Ділимося підбіркою #mustread / #mustseen на тему Чорнобиля:

? “Чорнобильська молитва: хроніка майбутнього”

Над художньо-документальним романом про Чорнобиль білоруська письменниця Світлана Алексієвич працювала кілька десятиліть. Вперше українською книга вийшла 1998 року у перекладі Оксани Забужко. Друге, доповнене, видання роману українською з’явилося у 2016-му. “Чорнобильська молитва” – це насамперед можливість почути живі голоси тих, кого торкнулася катастрофа. Але крім людської перспективи, є й глибша – усвідомлення землі як спільного дому, який людина ділить з мільйонами інших живих істот, і за руйнування якого відповідає.

? “Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи”

Ви знали, що після завершення робіт із ліквідації наслідків катастрофи перший та другий енергоблоки ЧАЕС знову ввели в експлуатацію в жовтні 1986-го? У грудні 1987 року відновив роботу третій енергоблок. Загалом Чорнобильська АЕС працювала аж до 2000 року. Хоча в 1991 році там трапилася пожежа на 2-му енергоблоці. Книга авторитетного історика Сергія Плохія, видана 2019 року, охоплює історію Чорнобильської катастрофи від моменту вибуху аж до закриття станції.

? “Чорнобиль”

Серіал американського каналу HBO та британського Sky Atlantic минулого року знову привернув до Чорнобиля увагу всього світу. Ліквідатор, еколог та письменник Сергій Мирний назвав його “найпотужнішим, наймасовішим, найбільш технологічно зробленим кінематографічним висловлюванням на тему Чорнобиля”. Згідно з IMDb, “Чорнобиль” очолив перелік 250 найвище оцінених телесеріалів в історії.

Звісно, це не всі вартісні матеріали про катастрофу на #ЧАЕС. Тут: https://bit.ly/2KzGVT6 ви знайдете понад два десятки цікавих фільмів, книг і публікацій на тему у відкритому доступі. А також підбірку цікавих фактів.

 За матеріалами Українського інституту національної пам’яті


Translate